Virknei cilvēku dažādi kredīti ir kļuvuši par neatņemamu ikdienas risinājumu, sniedzot izeju neparedzētās problēmsituācijās vai negaidītos momentos. Lai palīdzētu saprast, kuri kredītdevēju piedāvājumi ir atbilstošākie ikkatrai sadzīves situācijai, piedāvājam īsu kopsavilkumu par nozīmīgākajiem faktoriem, kas jāizanalizē, izvērtējot kredītdevēju un kredīta formu plašajā aizdevumu piedāvājumā.
Kādi ir Latvijas tirgū esošie kredītu veidi un kādām dzīves situācijām tie ir plānoti?
Ātrie kredīti
Ātros naudas aizdevumus daudzi pazīst, kā īstermiņa kredītus, kuru piešķiršana nepatērē daudz laika resursu, taču atsevišķos gadījumos, kā ātrais aizdevums var tikt noformēts arī aizdevums uz ilgāku atmaksas periodu. Visbiežāk aizdevuma līguma noformēšana patērē vien piecas minūtes. Galvenokārt pieteikumu noslēgšana noris mājaslapās, noformējot aizdevuma pieteikuma formu, kas liek uzrādīt personīgos datus, regulāro ienākumu summu un esošo darba vietu. Agrākajiem kredītņēmējiem, kas šos datus norādījuši agrāk, jānospiež vien dažas pogas, lai jau pēc mirkļa saņemtu kredītu savā rīcībā. Galvenokārt šīs priekšrocības dēļ, cilvēki Latvijā parasti izvēlas ātros aizdevumus, jo aizdevumi interneta neprasa daudz laika. Dažreiz mūs pārsteidz neatliekamas vajadzības, kurās ātruma ir ļoti noteicošs noteikums, tāpēc ātrais kredīts iegūst arvien lielāku popularitāti kredītņēmēju vidū. Lai gan ātrie kredīti mēdz būt ar augstākiem komisijas procentiem, klienti joprojām sliecas par labu šiem kredītiem gadījumos, kad ātrs noformēšanas process ir daudz nozīmīgāks par komisijas izdevumiem.
Kā zināt, cik lielu summu drīkstat aizņemties? Katra kredītdevēja mājaslapā visbiežāk ir pieejams kredīta kalkulators, kas daudzpusīgi parāda, cik lielu aizdevumu varat aizņemties, cik lieli maksājumi būs jāmaksā ikkatru mēnesi un kāda ir galējā summa, kas būs jānomaksā paredzētajā termiņā. Šobrīd pieprasītākas kļūst arī portāli, kurās ir parocīgi redzami visi sms kredits internetā, sniedzot iespēju visus aizdevējus salīdzināt, ievākt informāciju par pašreizējiem akcijām un atrast atbilstošākās kredīta iespējas. Atrie krediti interneta kļūst par neaizstājamu izeju, kā iegūt finanšu līdzekļus nepieciešamajā mirklī.
kredits ar nenokartotam paradsaistibam ne visi ātrie kredīti ir īstermiņa kredīti, tādēļ šie aizdevumi var būt izdevība iegūt līdzekļus, kas nav jāatmaksā acumirklī, bet atmaksa iespējama vairāku mēnešu vai pat gadu garumā. Tādos apstākļos gan jārēķinās, ka kredīta noformēšanas maksas nosacījumi var būt neizdevīgāki, un būs vajadzīgs oficiāls apliecinājums, ka jums ir drošī pieejamie līdzekļi noteikto maksājumu segšanai, tomēr, pateicoties kredītdevēju vispusīgajam piedāvājumam, spējam noslēgt arvien piemērotākus nosacījumus arī ātrajiem ilgtermiņa kredītiem.

Patēriņa kredīti – izeja plānotu tēriņu gadījumā
Ātros naudas kredītus kleinti visbiežāk izraugās brīžos, kad finansiāla palīdzība vajadzīga uzreiz, nevarot gaidīt kamēr aizdevumu pieteikumu izskatīs pārējie kredītdevēji. Savukārt parasto patēriņa aizdevumu izskatīšanas kārtība prasa drusku vairāk laika, bet šie aizdevumi mēdz būt izdevīgāki. Kas ir patēriņa kredīts? Patēriņa kredīts ir izdevīgs risinājums, ja paredzat vērienīgāku pirkumu, piemēram, vēlaties iegādāties jaunu datoru. Patēriņa kredīts mēdz būt izdevīgāks, kā ātrie kredītu veidi, nosakot ne tik augstus kredīta procentus, bet, pārsvarā, tas atkarīgs no kredītdevēja.
Noteikta apjoma naudas kredīts konkrēta pirkuma veikšanai jeb patēriņa kredīts ir izdevīga izeja, ja plānojat veikt lielāku pirkumu. Lai nopirktu kāroto vienmēr ir 2 potenciālās iespējas risinājumam – krāt vai noformēt kredītu. Iekrāšana visbiežāk ir pārāk laikietilpīga, un momentā, kad visbeidzot būs izdevies atlikt vajadzīgo summu, ne vienmēr spējam nodrošināt, ka plānotais pirkums mūs (vēl arvien gaidīs. Tāpēc daudzi no mums vēlas izmantot otru iespēju – nevilcināties un nekavējoties nopirkt gribēto, iegūstot plānoto summu pie kāda no aizdevējiem. Šim variantam jau ilgstoši tirgū pieejami patēriņa kredīti internetā.
Ne vienmēr ātrie kredīti Latvijā ir pirmā alternatīva šādās situācijās, to vietā varam atlasīt arī banku un citu kredītdevēju piedāvātos aizdevumus. Patēriņa kredīti iespējams, nebūs noslēgti piecās minūtes, bet būs daudz pārdomātāki, pielāgotāki un izdevīgāki. Pietam, patēriņa kredīta gadījumā, atšķirībā no ātrajiem kredītiem, tiek izsniegtas apjomīgākas aizdevuma summas, kas ir īpaši noteicoši, ja nepieciešams apjomīgs pirkums. Līdzīgi šim kredīta risinājumam ir piemēroti salīdzinoši piemērotāki atdošanas termiņi, nosakot kredīta atmaksāšanu pat sešdesmit mēnešu laikā, ko nevar nodrošināt pat izdevīgākie ātrie kredīti.
Vairāku aizdevēju piedāvājumos ir iekļauts gan patēriņa kredīts privātpersonām, gan juridiskām personām, turklāt atsevišķos gadījumos, ja spēsiet nodrošināt pietiekamus ienākumus, iespējami arī patēriņa kredīts ar sabojātu kredītvēsturi. Mazāk pieejami ir paterina krediti bez darba vietas, jo cita veida ieņēmumi var būt neregulāri, nespējot garantēt, ka segsiet kredītsaistības noteiktajā laikā. Šajās situācijās liela nozīme ir tam, kā, ņemot vērā visus faktorus, Jūsu finansiālo situāciju novērtē patēriņa kredīta kalkulators, kas izanalizē gan Jūsu ienākumus, gan kredītsaistības.

Kredītlīnija – savlaicīgs risinājums neparedzētām situācijām
Lai arī patēriņa aizdevumi ir ilgstošāk zināms aizdevumu veids, līdzīga izeja, ar garāku aizdevuma termiņu un samērīgiem nosacījumiem, ir kredītlīnija. Lai gan tikai pēdējā laikā parādījusies kredītu vidū, kā drošs kredīta variants, daudzi joprojām nav droši, kas ir kredītlīnija, nesaprotot šī finanšu risinājuma iespējas un priekšrocības. Taču patiesībā izdeviga kreditlinija sniedz veidu, kā sekmīgāk paredzēt tēriņus un pietaupīt vajadzīgo summu.

Ko nozime kreditlinija? Šis kredīta veids atļauj iegūt iepriekš noteiktu limitu, kas tiek pārskaitīts tev nepieciešamajā situācijā, tādējādi gadījumos, kad uzrodas iepriekš neparedzēti izdevumi, nav jāuztraucas par to, vai būs vai nebūs izmaksāts
piešķirts aizdevums, kā garantija neparedzētos gadījumos būs iepriekš noslēgtais kredītlimits, kuru drīkstat lietot, kad un cik lielās summās gribat, vadoties pēc nepieciešamības un iespējām segt aizdevuma maksājumus. Turklāt, pat ja aizņēmums tiek piedāvāts 1000 eiro apjomā, kredīta izmaksas jāatmaksā tikai par to summas daļu, kas tiek reāli iztērēta. Juridiskajām personām ir pieejama arī kredītlīnija uzņēmumiem, kas līdzīgi, kā kredītkarte, dod iespēju piekļūt papildus finansēm brīžos, kad tas vajadzīgs. Protams, arī šim finanšu risinājumam ir noteikti apjomi, kurus īpaši nosaka kredītvēsture un ienākumu apjoms, piemēram, kreditlinija ar sliktu kreditvesturi, ir daudz ierobežotāka. Tieši tāpat ierobežotāki limiti iespējami tad, ja nevarat nodrošināt regulārus ienākumus, tādēļ, piemēram, nereti kreditlinija no 20 gadiem ir ar labākiem noteikumiem, kā kredītlīnija no 18 gadiem, jo arī vecums var būt viens no nosacījumiem, kas naudas izsniedzējam ļauj pieņemt gala lēmumu par kredīta pieteicēja drošumu un iespējām atdot aizdevumu nākotnē. Jo stabilāka būs klienta finanšu situācija un drošāks ienākumu avots, jo izdevigaka kreditlinija tiks piedāvāta.

Overdrafts – aizdevums ienākumu apmērā
Lai iegūtu nepieciešamos līdzekļus neparedzētiem izdevumiem un vajadzībām, iespējams arī overdrafts jeb iespējams aizdevums mēneša algas apjomā. Šo piedāvājumu visbiežāk piedāvā bankas, papildus nosakot, lai klienta algas konts būtu uzturēts viņu bankā. Šādi bankas iestāde var drošāk sekot Jūsu naudas plūsmai un uzmanīt, lai aizdevuma summa nepārkāptu Jūsu regulāros ienākumus. Šī aizdevuma svarīgākā priekšrocība ir drošība, jo, pateicoties tā algai pakārtotajam apmēram, nespējam aizņemties vairāk, kā spēsim atlīdzināt. Tā kā overdrafts nepārtērē mēneša ieņēmumus, tā atmaksa parasti nerada problēmas un nesagādā negatīvu ietekmi uz kredītvēsturi.

Kredītkartes un to atšķirība no citiem aizdevumu veidiem
Kredītkarte ir lielisks maksājuma veids, jo neierobežo mūs brīžos, kad vēlamies veikt kārotos pirkumus. Katrai kredītkartei tiek piesaistīta noteikta summa, kuru var iztērēt viena mēneša vai ilgstoša perioda laikā. Attiecīgi par izterēto aizdevuma apjomu, tāpat, kā situācijās, kad tiek piešķirts naudas aizdevums internetā, tiek ņemti vērā aizdevuma procenti, kas ir atbilstoši
samērīgi iztērētajam naudas apmēram.
Kredītkartes, līdzīgi, kā jebkurš aizdevums fiziskai personai, sniedz iespējas veikt vajadzības, kas cenā pārsniedz tobrīd esošos finanšu līdzekļus, un neliek atcelt uz rītdienu pirkumus, ko gribam iegūt savā īpašumā jau šodien. Pietam kredītkarte ir vēl ātrāks kredīta veids, kā ātrie aizdevumi internetā. Ja esam noformējuši kredītkarti, drīkstam šo karti pielietot jebkurā momentā, pielietojot veikalos, kas akceptē kredītkaršu maksājumus, kā samaksāšanas līdzekli.
Šīs kartes limits parasti ir pielāgots kredītņēmēja ikmēneša ienākumiem, lai kredīta summa nepārsniegtu paredzētos ienākumus, un kalpotu, vairāk kā avanss, nevis aizdevums, kura atmaksa sagādātu grūtības. Analogi, kā situācijās ar kredītlīnijas aktivizēšanu pie kāda no aizdevējiem, kredītkaršu ieviešanā tiek izanalizēti katra klienta ienākumi, un limiti tiek noteikti gan īsākos, gan garākos laika posmos, atkarībā no klienta vēlmēm un vajadzībām, lai kredītkarte kalpotu, kā elastīgs aizdevuma noslēgšanas risinājums, jo aizņemamies tikai tik, cik nepieciešams.

Līzings vai kredīts auto iegādei – ātri un vienkārši
Auto līzings ir viens no aizdevuma veidiem, kuros ienākumi var būt nepietiekoši, lai nodrošinātu spējas atdot aizdevumu, un šo aizdevumu gadījumā var būt vajadzīga papildus ķīla. Parasti līzinga ķīla ir pati automašīna, kas paredz, ka brīžos, ja auto līzings nevar tikt samaksāts līgumā noteiktajā laikā, kredītdevējs var piesavināties iegādāto auto.
Situācijās, kad tiek piešķirts auto kredīts, tiek ņemti vērā gan kredītņēmēja finanšu situācija un parādvēsture, gan plānotās automašīnas vērtība. Jo lielāka ir mašīnas cena, jo lielāka varbūtība, ka būs vajadzīga ķīla, kā arī būs nepieciešami daudz lielāki ikmēneša ieņēmumi, lai līzinga nodrošinātājs neatteiktos atbalstīt šo auto iegādi. Lai aprēķinātu kredītlimitus mašīnas nopirkšanai, aizdevēji liek lietā speciālas formulas, kas daudzviet tiek minētas, kā auto līzinga kalkulators. Savadot parametrus par plānoto mašīnu, esošajiem ieņēmumiem un kredītsaistībām, tiek aprēķināta līzinga summa, kuru varat iegūt, lai nopirktu šo vai līdzīgu mašīnu.
Auto ir apjomīgs un dārgs pirkums, tāpēc vairumam patērētāju variants aizņemties naudu ir vienīgā izeja. Taču jāievēro, ka automašīnu iegādei paredzētie krediti no 19 gadiem bez darba vietas var tikt atteikti, jo šis aizdevuma veids, atšķirībā no ātrajiem un īstermiņa kredītiem, pieprasa daudz stabilākas garantijas. Ja spēsiet uzrādīt drošus un pietiekami lielus ienākumus, kā arī nesabojātu kredītvēsturi, auto līzinga noformēšana būs vienkārša un neprasīs daudz laika.

Aizdevums pret automašīnu – ķīla, kā izeja
Vairāki aizdevuma veidi nav pieejami, ja nespējam pierādīt pietiekamus ienākumus, piemēram, ja ienākumus gūstam, kā pašnodarbinātas personas , nevis veicot algotu darbu. Šādos gadījumos, lai papildus apliecinātu savas iespējas segt kredīta maksājumus, var būt vajadzīgs atdot ķīlā kaut ko vērtīgu, tādējādi var tikt noslēgti aizdevumi pret ķīlu. Visierastākā ķīla ir automašīna, ko patērētāji ir gatavi atdot ķīlā, kā papildus nodrošinājumu, lai tiktu noformēts kredīts pret ķīlu. Šī ir viena no izejām arī brīžos, ja aizdevēja piedāvājumā netiek piedāvāti paterina krediti ar sliktu kreditvesturi.
Aizdevums pret auto, līdzīgi, kā citi kredītu veidi, ir limitēti, un lielākoties ir pakārtoti auto vērtībai. Jo dārgāka ir automāšīna, jo elastīgākus noteikumus var piedāvāt aizdevēji, tāpat liela nozīme var būt papildus faktoriem ,tostarp ienākumiem, agrākām kredītsaistībām un kredītvēsturei. Protams, plašajā kredītu klāstā ir iespējams arī patēriņa kredīts bez ķīlas, taču, ja esat sabojājis savu kredītvēsturi vai palicis bez pietiekamiem ienākumiem, ķīla var būt vienīgā izeja.

Aizdevums pret īpašumu
Lai gan automašīnas ir viens no izplatītākajiem ķīlas variantiem kredīta saņemšanai, daļa naudas aizdevēju pieļauj arī citas ķīlas. Arvien biežāk kredītdevēju piedāvājumos, kā aizdevuma veids pavīd arī aizdevums pret īpašumu. Lielākoties tā ir
izeja cilvēkiem, kam agrāk ir bijuši nenokārtoti parādi, vai tagadējā finanšu situācija nav pietiekoši labvēlīga. Parasti krediti paradniekiem bez kilas netiek izsniegti, jo naudas kredīts bez ķīlas tādos apstākļos ir pārāk riskants.
Kā ieķīlājams īpašums var būt gan jau iepriekš minētā automašīna, gan māja, nekustamais īpašums vai cits īpašums, kā vērtība ir gana augsta, lai atbilstu aizdevuma lielumam. Naudas aizdevums bez ķīlas tiek piešķirts cilvēkiem ar pietiekamiem ieņēmumiem un labu kredītvēsturi, vai arī apstākļos, ja iecerētā aizdevuma apjoms nav pārāk liels. Bet, ja vēlaties aizņemties lielākas summas, aizdevumi bez ķīlas nebūs iespējami.
Ķīla ir lielisks risinājums cilvēkiem, kuri pagātnē, atrodoties nelabvēlīgā finanšu stāvoklī, ir izbojājuši savu kredītinformācijas vēsturi vai nonākuši „melnajā” reģistrā, jo arī viņiem var tikt izsniegts aizdevums – kredīts pret ķīlu ar sliktu kredītvēsturi. Aizdevums pret ķīlu parasti piedāvā plašākas iespējas, kā kredīts bez ķīlas, jo īpašuma vērtība pārsvarā ir lielāka, kā, piemēram, ikmēneša ienākumi, tādējādi paveras ceļi uz lielākiem aizdevumiem, sniedzot iespējas pirkt vairāk.
Protams, šāda veida kredīts arī paredz daudz nopietnākas saistības. Ja parastus ikdienas kredītus atļaujamies neievērot gadījumos, kad trūkst finanšu maksājumu veikšanai, tad, atdodot ķīlā kaut ko vērtīgu, būsim motivētāki savlaicīgi izbeigt aizdevumu, lai iegūtu atpakaļ finanšu brīvību. Kredīts bez ķīlas ir elastīgāks, jo, ja to neatdodam noteiktajā termiņā, lai gan ar papildus procentiem, varam aizdevumu samaksāt brīdī, kad finanšu situācija paliek labāka. Savukārt, ieķīlājot auto vai īpašumu, mēs riskējam to zaudēt, ja nenokārtosim esošās saistības tam atrunātajā laikā. Ne vienmēr aizdevums bez ķīlas spēj segt mūsu tā brīža vajadzības, ja plānojam dārgāku pirkumu, bet, ja nevēlamies bez vajadzības likt uz spēles īpašumu, tad šads aizdevums ir piemērotākais risinājums.
Tāpēc, izraugoties kredīta veidu, un izvērtējot, vai dot priekšroku kredītam ar vai bez īpašuma ieķīlāšanas, allaž jāņem vērā katra iespējas segt izsniegto aizdevumu tam plānotajā datumā. Aizdevuma apjoms vienmēr būs mazāks par reālo ieķīlātā īpašuma cenu, tāpēc, ja nenokārtosiet paredzētos rēķinus, zaudēsim krietni vairāk.

Hipotekārie kredīti – risinājums jauna dzīves posma sākšanai
Ar laiku, atrodot stabilitāti dzīvē, iegūstot stabilu un labi apmaksātu darbu, cilvēki sāk domāt par nākotni, domāt par ģimeni un tās nākotni. Šo dzīves plānu neatņemama sastāvdaļa ir ideja par savu mājvietu, it īpaši, ja esat augoša ģimene ar bērniem. Pateicoties aktuālākajām izmaiņām valsts likumos, jaunajām ģimenēm ar bērniem iespējams arī hipotekārais kredīts ar valsts galvojumu mājokļa iegādei – jo lielāka ģimene, jo izdevīgāki noteikumi.
Tomēr, neskatoties uz to, vai tiek izvēlēts hipotekarais kredits majokla iegadei, kredīts mājokļa būvniecībai vai mājokļa kredīts ar valsts galvojumu, visi aizdevēji uzmanīgi izvērtē īpašuma vērtību, paredzēto ieguldījumu samērību un kredīta summas piemērotību katras personas, ģimenes vai uzņēmuma ienākumu apjomam. Dažreiz kredītdevēju iesaistīšana ir arī ļoti vērtīga pirms jebkura īpašuma pirkšanas, jo banku un kredītdevēju iestādēs ir kvalificēti eksperti, kuri spēs noteikt, vai nepārmaksāsiet, samaksājot vairāk, kā vajadzētu. Tādējādi naudas aizdevēji sniedz konsultācijas, novēršot nesamērīgu kredītsaistību uzņemšanos. Aizdevumi fiziskām personām ir daudzveidīgi, taču tos visus vieno viens kritērijs – aizņemšanās atbildīgi, it sevišķi, ja riskējat ne tikai ar savu, bet arī savu tuvinieku drošību.

Kredītrisinājumi īpašuma iegādei – mājokļa kredīts
Ātrie un patēriņa aizdevumi ir ikdienišķs, neliela mēroga problēmu risinājums, bet, kad prātojam par tālāku nākotni un investīcijām, kredītu summas un iespējas ļoti atšķiras. Piemēram, ja nepieciešams kredīts mājokļa iegādei, banku prasības ir krietni augstākas. Aizvien biežāk mājokļa kredīts jaunajām ģimenēm tiek veidots ar īpaši draudzīgiem nosacījumiem, bet arī ar atvieglotiem nosacījumiem, šis kredīta veids ņem vērā pietiekami lielus un regulārus ieņēmumus.
Dažu kredītdevēju piedāvājumos, kā opcija ir iekļauts arī kredīts mājokļa iegādei bez pirmās iemaksas, tomēr šis kredīta veids iespējams tikai kredītņēmējiem ar pozitīvu kredītvēsturi un regulāriem ikmēneša ienākumiem. Ienākumu summa norāda to, cik lielā apjomā aizdevējs piekritīs segt paredzēto pirkumu. Pat ja netiks piešķirts mājokļa kredīts bez pirmās iemaksas, kredītdevējs var apmaksāt būtiskāko daļu no īpašuma cenas, tādā veidā atvieglojot mājas, dzīvokļa vai zemes iegādi. Katram kredītdevējam tiek izveidots individuāls mājokļa kredīts kalkulators, kas palīdz aprēķināt potenciālos finanšu draudus, ņemot vērā gan nekustāmā īpašuma tirgus tendences, gan klienta ienākumus un realizējamo līdzfinansējumu. Līdzīga analīze tiek veikta arī gadījumos, kad tiek piešķirts kredīts mājokļa remontam vai kredīts mājokļa celtniecībai.
Jo vērtīgāks ir nekustamais īpašums, jo drošākas garantijas no Jums prasīs naudas aizdevējs, neatkarīgi, vai tā būs banku iestāde vai cita veida aizdevējs. Tāpēc pirms šāda liela lēmuma pieņemšanas, uzmanīgi izvērtējiet savas iespējas ilgtermiņā maksāt salīdzinoši apjomīgus kredītmaksājumus. Nepārdomāti pieprasot summas, kas pārsniedz mūsu finansiālās iespējas, riskējam saskarties ar kredītgrūtībām un sabojāt kredītvēsturi, kas pēcāk mazinās iespējas saņemt kredītā arī nelielas summas ikdienišķiem tēriņiem.

Kredītu apvienošana – risinājums aizmāršīgajiem
Ja aizņemamies kredītus no dažādiem kredītdevējiem, šo aizdevumu segšana kļūst ļoti apgrūtinoša, jo jāatceras visi termiņi, apmaksas grafiki un apjomi. Dažreiz šādās situācijās var gadīties, ka kāds no maksājumiem netiek samaksāts. Lai izsargātos no kļūdām, kā izeja ir ieviesta kredītu apvienošana, kad kāds cits aizdevējs sedz mūsu kredītsaistības, pārnesot uz jaunu līgumu ar vienojošiem noteikumiem.
Apvienojot dažādus aizdevumus vienā, mēs ietaupām laiku un raizes, pietam kredītu apvienošana vienā ir ļoti vienkārša. Galvenais, kas jāņem vērā, ir kredītu summa, ņemot vērā gan aizdevumu summas, gan aizdevuma procentus, lai kopējā summa nebūtu lielāka par aizdevumu apvienotāja noteikto maksimālo summu.
Kredītu apvienošana vienā maksājumā var būt piemērots risinājums arī tiem, kas aizņēmušies neskaitāmus ātros kredītus, un nespēj šos aizdevumus atmaksāt plānotajā laikā. Ja nevaram segt ātro kredītu tam noteiktajā datumā, mums papildus jāsamaksā par termiņu pagarināšanu, kas sastāda līdz pat 20 procentiem no kredīta summas. Ilgākā laika periodā mēs lielā mērā pārmaksājam. Tādēļ ātro kredītu apvienošana vienā maksājumā atrod risinājumu ieilgušām kredītsaistībām. Dažādu pārskaitījumu vietā veicam vienu, samērīgāku maksājumu, nepārmaksājot par kavētiem maksājumiem. Šāda atro kreditu apvienosana palīdz ietaupīt gan naudu un resursus, gan ātrāk sakārto finansiālās saistības.
Tomēr jebkura kreditu apvienosana, līdzīgi, kā citi kredītu veidi, ir ierobežoti. Arī šai kredītu formai ir nozīmīga mūsu maksātspēja, jo ienākumi ir galvenais nodrošinājums, kas galvo mūsu iespējas apmaksāt prasītos gradika maksājumus. Visbiežāk tā tiek noslēgta, kā kredītu apvienošana vienā maksājumā bez ķīlas, taču, ja aizdevuma kopsumma ir apjomīgāka, kā iespējams nodrošināt vienā reizē, tiek izvērtētas iespējas dalīt aizdevumu vairākās daļās, veicot maksājumus pa daļām. Šādās situācijās pieļaujama arī kredītu apvienošana ar sliktu kredītvēsturi, jo, kā svarīgākais kritērijs tiek vērtēta tābrīža finanšu stabilitāte, nevis agrākā parādvēsture. Ne velti ātro kredītu apvienošana nereti tiek uzskatīta arī, kā glābiņš brīžos, kad vairs netiekam galā ar esošajām saistībām.
Šobrīd kreditu apvienosana viena maksajuma ir iekļauta vairāku kredītdevēju mājas lapās, kā arī ir daži aizdevēji, kuriem tā ir galvenā aizdevuma forma. Milzu privilēģija ir pārkreditācijas vienkāršība, jo visbiežāk kredītu apvienošana online prasa tikpat maz laika, kā ātro kredītu noformēšana. Turklāt, ja varam uzrādīt pietiekamus ienākumus, iespējama kredītu apvienošana vienā bez ķīlas, kā vienīgo garantiju iesniedzot bankas izziņu par regulāriem un pietiekoši lieliem ienākumiem.
Lai arī atro kreditu apvienosana viena visbiežāk ir nebanku aizdevēju piedāvājumu klāstā, kuri ir izvēlas riskantākus darījumus, kā vairums banku, šo piedāvājumu savā klāstā iekļauj arī dažas no lielākajām bankām, piemēram, kredītu apvienošana swedbank var būt iespējama, ja esat ilggadējs un uzticams šīs bankas klients. Lielās bankas parasti uzmanīgāk izvērtēs katru iespējamo aizdevumu, tādējādi var nebūt iespējama, piemēram, kredītu apvienošana ar sabojātu kredītvēsturi, savukārt, ja savlaicīgi esat izpildījis kredītsaistības pret šo vai citām bankām, parādu apvienošana vienā , būs viegla un ātra.
Ja pārkreditēšanai vajadzīga maza kredīta summa, kuru spējat atgriezt tuvāko mēnešu laikā, tad parasti ir iespējama kredītu apvienošana bez ķīlas, un kreditu apvienosana ar sliktu kreditvesturi, tomēr katrā no šiem gadījumiem svarīgi ir ne tikai zaļā gaisma no kredītdevēja puses, bet arī jāpievērš uzmanība kredītu apvienošanas piedāvājuma noteikumiem. Jo ātrāka un atvieglotāka kredītu pārslēgšana, jo augstāki būs darījuma procenti, jo augstās procentu likmes aizdevējam palīdz segt risku . Lai izvairītos no nepatīkamām situācijām un vilšanos, saskaroties ar neizdevīgiem pārkredītēšanas nosacījumiem, vienmēr izvērtējiet, vai šis ir labākais no risinājumiem Jūsu situācijā. Tāpat noderīgas var būt kredītu apvienošana atsauksmes dažādās interneta vietnēs, kur esošie vai bijušie klienti stāsta par pieredzi sadarbojoties ar katru no kredītdevējiem. Šādas viedokļi var palīdzēt pieņemt lēmumu par labu vienam vai otram variantam.

Kredīts uzņēmumam – ceļš uz izaugsmi
Finanšu trūkums piemeklē ne tikai parastos paterētājus, dažreiz, lai realizētu vīzijas un idejas, kredīts vajadzīgs arī uzņēmējiem. Šādām situācijām ir izstrādāts kredīts uzņēmumam, kas var būt nepieciešamība gan ilggadīgām biznesa organizācijām, gan arī kredīts jaunam uzņēmumam, palīdzot uzsākt jaunus plānus vai pielāgot uzņēmuma darbu aktuālajām tirgus tendencēm.
Šis kredīta variants ir sevišķi piemērots jaunajiem uzņēmumiem, kas vēlas iekarot jaunus tirgus vai paplašināt pircēju loku. Jebkura uzņēmuma izaugsmei ir svarīgas investīcijas, tomēr ne visu uzņēmumu ir pietiekoši lieli resursi vajadzīgo inovāciju realizēšanai. Ņemot vērā biznesa potenciālu un drošību, aizdevējs nosaka gan kredītu, ko ir gatavs nodrošināt, gan arī kritiski izvērtē, vai konkrētajā gadījumā ir iespējams kredīts uzņēmumam bez ķīlas vai arī nepieciešamas vēl citas garantijas. Kā papildus ķīla šādos gadījumos var būt uzņēmēja kapitāls, piederoša automašīna vai cits līdzvērtīgs ieguldījums, kas liecinātu par aizdevuma atdošanu tam vēlamajā laikā.
Šī aizdevuma veida nozīmīgākaā priekšrocība ir ietaupītais laiks, jo uzņēmējdarbībā ļoti būtiska ir labās biznesa idejas ieviešana piemērotajā brīdī. Palaižot garām tirgus svārstības, pircēju vajadzības vai citus būtiskus apstākļus, uzņēmēji zaudē daudz vairāk, nekā pārmaksājot aizdevuma komisijas maksu, tādēļ aizvien vairāk, ņemot vērā dinamisko uzņēmējdarbības tirgu, gan korporācijas, gan nelielie uzņēmumi liek lietā iespēju saņemt naudu kredīta veidā.

Investīciju kredīti – iespēja biznesa attīstībai
Ja ar nelielu aizdevumu fiziskai personai nav iespējams segt visas tirgus vajadzības un plānoti apjomīgāki rekonstrukcijas darbi uzņēmējdarbības augšupejai, tad izeja ir investīciju kredīti, kuru apjomi var sniegties līdz pat 500 000, nodrošinot gan dārgu iekārtu iegādi, gan apjomīgus uzlabojumus un biznesa paplašināšanu. Šāda veida kredīti ir samērā lieli, tādēļ tos nodrošina tikai stabilas, drošas bankas, kuru finansiālā situācija ir gana pozitīva, lai sekmētu citu uzņēmēju procesus. Visbiežāk tie ir aizdevumi ar ilgstošām saistībām, tādēļ gan aizdevējam, gan uzņēmējam, kas saņems kredītu, jābūt pastāvīgiem, ar drošu rītdienu un redzējumu. Investīcijas bieži vien ir nedrošs darījums, tāpēc šo aizdevumu izanalizēšana ir ļoti uzmanīga, izskatot gan priekšrocības, gan zaudējumus ilgākā laikā.

Vai nebanku kredīti ir droši
Ja pirms dažiem gadiem kredīti un aizdevumi bija tikai bankas iestāžu pārvaldībā, tad pēdējo gadu laikā nebanku kredītdevēju ir pat vairāk, kā bankas iestāžu, jo, līdz ar grozījumiem likumos, par atbilstošu naudas aizdevēju var kļūt arī uzņēmumi, kas nav reģistrēti, kā banku iestādes. Lielākā daļa šo kredītdevēju ir pretimnākošaki, piemēram, vairumā banku netiek noformēts bezprocentu kredīts vai tik ļoti noderīgie atrais kredits internetā bez darba vietas, bet vairumam nebanku kredītdevēju tie ir ierasti darījumi, pateicoties kuriem aizdevēji var piesaistīt jaunus, maksātspējīgus kredītņēmējus, kam ir liegtas iespējas aizņemties naudu bankā.
Tomēr, vēl joprojām ir daudz neskaidrību par to, vai aizdevumu noformēšana šādos uzņēmumos vai naudas aizdevums no privātpersonas ir pietiekoši uzticams. Lai gan visu aizdevēju darbu uzrauga pārdomāta likumdošana un detalizētas kontroles no valsts pārvaldes struktūrām, ir ļoti vēlams par katru no kredītdevējiem ievākt rūpīgi atlasītus datus. Jo izdevīgāki noteikumi aizdevuma saņemšanai, piem., ja ir pieejami kredits parādniekiem un pat naudas aizdevums bez darba vietas, jo ticamāk, ka kredīta nosacījumi būs ar augstākiem kavējuma procentiem, vai arī iespējamas negaidītas problēmas kredītu piešķiršanas procesā, ar kurām neesam sākotnēji rēķinājušies. Mūsdienās aizdevumi internetā kļūst aizvien stabilāki un lētāki, tomēr, spied te piedāvājumu klāstam, arvien uzmanīgāk jāpievērš vērība katra kredītdevēja reputācijai un piedāvājuma noteikumiem. Īstermiņa aizdevumi tiek noformēti pie ļoti daudziem aizdevējiem, ikkatrs no tiem nodrošina arvien parocīgākus un izdevīgākus aizdevumus, tomēr, lai izraudzītos drošāko, lētāko un piemērotāko no tiem, vēlams izmantot aizdevēju salīdzināšanas portālus, kur pārskatāmi varat iepazīties ar procentu likmēm, naudas aizdevumu limitiem un kredītņēmēju atsauksmēm.

Studiju kredīts un tā prasības
Ar pirmajiem aizdevumiem vairums sastopas jau jaunībā, jo pirmais solis ceļā uz aizdevumiem ir studiju kredīts. Diemžēl studijas šodien ir dārga, un ne visi to var atļauties maksāt no ikdienas ienākumiem, tāpēc daudzi dodas pie bankām, lai lūgtu kredītu izglītības izmaksu segšanai.
Aizdevums augstākās izglītības iegūšanai parasti ir nepieciešams jauniešiem, kuriem vēl nav regulāru ienākumu, tādēļ ir noteicoši, lai aizdevēja pakalpojumu klāstā ir iespējami krediti no 18 bez darba vietas, jo studentiem vēl nav stabilu ienākumu, ar kuriem apliecināt savu maksātspēju. Mācības universitātē ir virziens uz sekmīgu, labi apmaksātu amatu, tādējādi, ieguldot izglītībā tagad, un sniedzot palīdzību jauniešiem, kredītdevēji, varbūt, riskē, tomēr tajā pašā laikā arī dibina sadarbību ar nākotnē potenciālu, pozitīvu un pelnošu klientu, tādēļ aizdevums bez darba vietas studentiem ir ne tikai veiksmīgs darījums, bet arī apdomīga sadarbības sākšana.
Tā kā vairāki kredītdevēji noformē aizdevumus jau no pilngadības sasniegšanas brīža, var būt gadījumi, kad jaunieši ir sabojājuši savu kredītvēsturi vēl pirms iestāšanās universitātē, tādējādi mācību aizdevuma noformēšana var būt liegta, jo kredits bez darba vietas ar sliktu kreditvesturi ir daudz retāk iespējams. Tāpēc, allaž izraugoties aizdevumu, jāņem vērā ne tikai šī mirkļa prasības, bet arī mūsu topošie vai vispārējie nākotnes plāni. Piemēram, ja grasāties gada beigās uzsākt studijas universitātē, izvairieties kādu laiku pirms tam noslēgt citas, apjomīgas kredītsaistības, par kuru segšanu nejūtaties pilnībā droši, jo iegūt aizdevumu mācību segšanai būs daudz svarīgāk.

Kā paredzēt savus tēriņus un kredīta maksājumus, lai izvairītos no situācijas, kurā nespēj samaksāt kādu maksājumu?

Kam pievērst uzmanību pirms ņemt kredītu?
Regulāro ienākumu apjoms – nekad nenoformējiet kredītu par lielāku summu, kā spēj segt Jūsu ikmēneša, nemainīgie ienākumi, pat, ja plānoti papildus ieņēmumi, neuzticieties tiem, ja tie nav pilnībā nodrošināti.
Esošās saistības – pat ja Jums ir labi ienākumi, tie var būt nepietiekoši, ja daļa šo ienākumu jau tiek izmantoti, lai apmaksātu citas kredītsaistības vai regulāros maksājumus.
Iepriekšējās (kredītgrūtības|kļūdas kredītvēsturē} – ja jau agrāk esat sastapies ar grūtībām atdot kredītu, izvērtējiet savu finanšu situāciju krietni uzmanīgāk.
Aizdevuma noteikumi – izraugoties kredītdevēju, nepaļaujieties uz reklāmu virsrakstiem! Ikreiz uzmanīgi pārlasiet katra aizdevuma nosacījumus, lai saprastu, vai varēsiet šos nosacījumus tikt galā un samaksāt visus rēķinus tiem noteiktajā laikā un apmērā.
Kredītdevēja reputācija – kaut arī aizdevumu nozari detalizēti kontrolē un monitorē likumdošana un valsts iestādes, ikreiz noskaidrojiet par kredītdevēja reputāciju, lai Jūsu konfidenciālie dati un finanses būtu pasargāti.

Kas jāņem vērā, kad kredīts jau ir paņemts?
Noslēdzot jebkādas kredītsaistības, ikreiz rūpīgi sekojiet līdzi aizdevuma atdošanas termiņiem. Katra kavēta diena rada soda procentus un {izdevumus|izmaksas|, par kurām varbūt neesat pietiekoši informēts. Lai izsargātos no nepatīkamiem pārsteigumiem, veiciet apmaksu savlaicīgi un atbilstoši ar līguma noteikumiem. Tāpat ļoti uzmanīgi sekojiet līdzi regulārajiem ienākumiem un izdevumiem, lai būtu pārliecināts, ka varat segt vajadzīgos maksājumus. Ja saredzat, ka ,iespējams, nespēsiet īstenot kredīta prasības, jau laikus sazinieties ar kredītdevēju, lai rastu piemērotu risinājumu, tādējādi pasargājot sevi no parādvēstures sabojāšanas. Kredītdevēji ir ļoti atsaucīgi, lai rastu abpusēji piemērotu risinājumu, tāpēc regulāri sazinieties ar aizdevēju un informējiet par gaidāmajiem sarežģījumiem.
Ja esat noslēdzis jau vienu kredītu, noteikti mēģiniet izsargāties no papildus kredītsaistību uzņēmšanās, lai izvairītos no kredītgrūtībām, kredītu apvienošas un pārkreditācijas. Plānojiet papildus kredītsaistības tikai pēc tam, kad esat pilnībā apmaksājis līdzšinējos rēķinus un kredītus.

Kā izvēlēties labāko aizdevumu atbilstoši savām vēlmēm un atmaksas iespējām?
Lai padarītu vieglāku izvēli par izdevīgāko un piemērotāko naudas aizdevēju, allaž salīdziniet vairāku aizdevēju piedāvājumus, apmeklējot salīdzināšanas mājas lapas vai katra aizdevēja interneta vietnēs piedāvāto informāciju. Tāpat allaž izvērtējiet savas spējas atmaksāt piedāvāto kredīta summu. Pat, ja naudas aizdevējs ir gatavs piešķirt apjomīgāku kredīta summu, kā iepriekš gribējāt aizņemties, nepiekrītiet kredītam, par kura atdošanu nejūtaties pilnībā pārliecināts. Sevišķi uzmanieties, noformējot īstermiņa ātros kredītus, kuru noteikumi nav pretimnākoši.
Kredīti un naudas aizdevumi ir neatņemama šodienas finanšu sastāvdaļa. Daudzas investīcijas un pirkumi vairs nav pārceļami uz rītdienu, tāpēc papildus līdzekļu aizņemšanās nenorāda uz sliktu finanšu plānošanu vai nevarību apmaksāt savus izdevumus, jo katru no mums var skart neplānoti tēriņi, gadījumi un negadījumi, kuros bez tūlītēja papildus finanšu atbalsta, nespējam tikt galā ar radušos situtāciju. Taču, neskatoties uz to, vai noformējam nelielu aizdevumu ārsta apmeklējumam vai noformējam tūkstošiem lielu kredītu automašīnas iegādei, daļa prasību un noteikumu ir negrozāmi, – vienmēr aizņemties apdomīgi, izvērtējot savas finanšu iespējas atdot aizdoto summu. Aizdotā nauda nav dāvana, un nevaram ignorēt noslēgtās saistības, aizmirstot par tām vai novilcināt uz vēlāku laiku. Vienmēr atbildīgi attiecieties pret savām esošajām kredītsaistībām, lai neliegtu sev iespējas nākotnē, jo savlaicīgi neatdots aizdevums šodien var atņemt daudz izdevību un risinājumu nākotnē, kad tas būs sevišķi vajadzīgs. Vienmēr domājiet par tālāko nākotni un esiet gatavi gan pozitīviem, gan negaidītiem notikumiem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *