Transporta līdzeklis ik dienas tiek pakļauts dažādiem riskiem, tādēļ svarīgi ir to apdrošināt. Tomēr, pirms tiek noformēta vajadzīgā apdrošināšana, nepieciešams iegūt informāciju par to, kā tā darbojas un kādi ir tās pamatprincipi.

OCTA polise

OCTA ir sauszemes transportlīdzekļa īpašnieka civiltiesiskās atbildības obligātā apdrošināšana. OCTA apdrošināšana atmaksā zaudējumus, ko transportlīdzekļa vadītājs ir nodarījis trešās personas veselībai vai īpašumam ceļu satiksmes negadījumā, ko izraisījis viņš. OCTA apdrošināšana ir aktuāla prasība ikvienam spēkratam, kas piedalās ceļu satiksmē

Apdrošināšanas kārtību regulē OCTA likums. Svarīgi, ka Latvijā pirkta OCTA apdrošināšana darbojas visā Eiropas Savienībā.

Vairāk uzzini- https://www.iizi.lv/octa

KASKO

Otrs apdrošināšanas veids ir KASKO apdrošināšana. Šī apdrošināšana sedz zaudējumus, kas radušies konkrētā auto īpašnieka izraisītā ceļu satiksmes negadījumā vai situācijā, ja mašīna tiek apzagta vai nonākusi garnadžu rokās. KASKO atlīdzina automašīnas remonta izdevumus. KASKO apdrošināšanas iegāde nav obligāta , taču, ja transportlīdzeklis iegādāts līzingā vai kredītā, polises iegāde ir obligāta . KASKO apdrošināšana ir ne tikai vieglo automašīnu privilēģija. Tā piemērota arī kravas automašīnām, autobusiem, traktoru tehnikai, motocikliem.

KASKO apdrošināšana ir teicams OCTA polises papildinājums, jo tādā veidā transporta līdzeklis tiek apdrošināts pret zaudējumiem, kas nodarīti šādos gadījumos:

> Ceļu satiksmes negadījumos;
> Ugunsgrēkos;
> Dabas stihiju ietekmē;
> Zādzības un vandālisma gadījumā;
> Dzīvnieku radīto bojājumu gadījumā

KASKO apdrošināšana, tāpat kā OCTA, ērti noformējama online. Izdevīgākos variantus ātri atradīsi ievadot informāciju kalkulatorā – tas atvieglos izvēli.

Tas, cik izmaksās OCTA vai KASKO polise, atkarīgs no vairākiem faktoriem – piemēram, apdrošināšanas sabiedrības nosacījumiem, autovadītāja stāža un transportlīdzekļa veida. Polises cenu vienkārši uzzināt, izmantojot kādu no OCTA vai KASKO kalkulatoriem.

Kā veidojas polises cena?

Kā jau minēts iepriekš, OCTA un KASKO polišu cena katrā indivduālā gadījumā tiek noteikta atsevišķi.

Piemēram, OCTA polises izmaksas ietekmē termiņš, uz kuru apdrošināšana noformēta, transportlīdzekļa pilna masa, vecums un reģistrācijas vieta, transportlīdzekļa īpašnieka juridiskais statuss, kā arī autovadītāja vecums, braukšanas stāžs un vēsture. Nosakot, cik maksā KASKO apdrošināšana, tiek vērtēta arī spēkrata vērtība, izvēlētie apdrošināšanas riski , kā arī pašriska lielums.